4. prosinec 2020

S platností od 13. prosince čekají cestující městské autobusové dopravy v Českém Těšíně nové jízdní řády. Pro následující období nedochází k rušení žádných spojů, nicméně u vybraných zavádíme tzv. prázdninový režim. Naše MHD měla dlouhodobě nízkou frekvenci prázdninových spojů, a to v řádech jednotek, přičemž běžně jich má veřejná doprava až čtvrtinový podíl. Provedené úpravy zohledňují dlouhodobé využívání jednotlivých spojů. Nově se prázdninový režim bude týkat nejen velkých letních prázdnin, mezisvátečního vánočního období, ale rovněž jarních prázdnin.

Poslední změnou je skutečnost, že tak jako jsou již tradičně omezeny večerní štědrovečerní a silvestrovské spoje, dochází k omezení prvních ranních spojů na první svátek vánoční a na Nový rok.

Všechna výše uvedená opatření jsou odrazem událostí roku 2020, který nebyl pro veřejnou dopravu vůbec příznivý. Rovněž českotěšínská MHD se tak potýkala s následky pandemické situace, kdy její provoz byl do značné míry omezen. Celkově nižší počet cestujících, MHD zdarma, zvýšená desinfekce a další opatření způsobily na jedné straně celoroční propad tržeb a na druhé zvýšené náklady.

 

autor: Hloušek Tomáš Ing.