Ukliďme  Česko bylo rekordní

Více než dvě stě lidí a deset subjektů se v sobotu 6. dubna zúčastnilo v Českém Těšíně celorepublikové akce Ukliďme Česko. Jen do úklidu organizovaného Městským úřadem Český Těšín se zapojilo 68 lidí. Uklízelo se v lokalitě Vrbiny, kolem ulice Nová Tovární, podél řeky Olše/Olzy a v menší míře i kolem Tesca u ulice Ostravská. Letos byla účast – přestože počasí nepřálo – rekordní. Do úklidu se zapojily politické strany ve vládnoucí koalici (ANO, KDU-ČSL, Nestraníci), ale i z opozice (ODS a Piráti). Uklízeli i členové Církve bratrské, hasiči z SDH Horní Žukov, Myslivecké sdružení ve Stanislavicích, pracovníci Trianonu, firmy Barny team, Mladí rybáři pod vedením pana Drapy a děti ze ZŠ a MŠ Slezské Diakonie. Občan Hrdina z Mistřovic zorganizoval sousedy a společně s dětmi naplnili odpadky 11 pytlů.
Všem děkujeme.Letos byla účast – přestože počasí nepřálo – rekordní. Do úklidu se zapojily politické strany ve vládnoucí koalici (ANO, KDU-ČSL, Nestraníci), ale i z opozice (ODS a Piráti). Uklízeli i členové Církve bratrské, hasiči z SDH Horní Žukov, Myslivecké sdružení ve Stanislavicích, pracovníci Trianonu, firmy Barny team, Mladí rybáři pod vedením pana Drapy a děti ze ZŠ a MŠ Slezské Diakonie. Občan Hrdina z Mistřovic zorganizoval sousedy a společně s dětmi naplnili odpadky 11 pytlů.
Všem děkujeme.

Ačkoliv počasí moc nepřálo, dobrovolníky neodradilo. Těm, kterým se do deště moc nechtělo, zorganizovali úklidy v průběhu následujícího týdne.

Do úklidu se zapojily politické strany (ANO, KDU-ČSL, Nestraníci, ODS a Piráti). Uklízeli i členové Církve bratrské, hasiči z SDH Horní Žukov, Myslivecké sdružení ve Stanislavicích, pracovníci Trianonu, firmy Barny team, Český rybářský svaz místní organizace Český Těšín a s nimi i mladí rybáři pod vedením pana Drapy, dále děti ze ZŠ a MŠ Slezské Diakonie, úklid zorganizoval i pan Hrdina z Mistřovic se sousedy a jejich dětmi.

Město podpořilo organizátory úklidu

Město Český Těšín se rozhodlo v letošním roce zájemce o úklid podpořit poskytnutím rukavic, pytlů na odpad, pomáhalo s propagací akce a zajišťovalo prostřednictvím firmy FCC Česká Republika s.r.o. odvoz odpadu. Město Český Těšín má v plánu úklid podpořit na podzim i v příštím roce.

Země znečištěná odpadem

Při úklidu si člověk uvědomí, že odpad je opravdu všude.  Ten se postupně rozpadá na menší a menší částice a při jeho rozkladu se z něj uvolňují škodliviny, které se dostávají do půdy, vody a následně do potravin. Třeba pet láhev vyhozená u cesty se za deště odvodňovacím příkopem dostane do potoka či řeky a následně do moře. Každoročně se do oceánů dostane kolem 8 miliónů tun plastového odpadu, což je šílené množství. V současné době ostrovy z odpadků v oceánech mají rozlohu více než 2 milióny km2. Uvádí se, že na každý kilogram planktonu připadá neuvěřitelných 5,5 kg odpadu. Plasty jsou  už v potravních řetězcích, na jejichž konci jsme my lidé, takže co vyhodíme, se nám zase vrátí a negativně ovlivňuje naše zdraví. Planktonem se totiž živí ryby a další živočichové včetně člověka. V důsledku pozřeného odpadu uhyne každý rok přibližně 100 000 savců, želv a přes milión mořských ptáků. Mikroplasty byly dokonce na mnohých místech zjištěny v podzemní i v pitné vodě. Přestože je situace velmi vážná, je mezi námi dost lidí, kteří místo do koše či kontejneru na tříděný odpad vyhodí do přírody.

Z přírody zmizelo odhadem 9 tun odpadu

Při úklidu na území našeho města z přírody díky dobrovolníkům zmizelo zhruba 9 tun odpadků, hlavně plastů, ale i nábytku, koberců, pneumatik a dalšího nepořádku. Je  neuvěřitelné, jak velké množství odpadu se podařilo odstranit a určitě to není všechno. Je příjemný pocit projít se místy, kde je po provedeném úklidu čisto a dívat se na rašící přírodu bez odpadu. Teď už zbývá jen doufat, že jednou uklizená místa už zůstanou čistá a nebude třeba je v budoucnu znovu uklízet. Všem, kteří věnovali svůj volný čas a přišli uklízet děkujeme. Udělali kus záslužné práce nejen pro sebe, ale také pro přírodu, bez které se neobjedeme.

Daniel Křenek

květen 2019

autor: Křenek Daniel