Město Český Těšín se zapojilo do akce Ukliďme Česko

Skupinka zaměstnanců českotěšínské radnice a dalších tří občanů z řad dobrovolníků se v sobotu dopoledne vydala uklízet prostor mezi ulicí Slovenskou a Cihelní, kde je dlouhodobě nepořádek.   Slunečné počasí s příjemnými teplotami bylo pro úklid ideální.  Jen mezi 9 – 12 hodinou se podařilo nasbírat 40 pytlů odpadu, mezi nímž nejvíce převažovaly plasty v podobě PET láhví, obaly, igelitové tašky nebo různé fólie. Našlo se i funkční křeslo, matrace, spací pytel nebo dokonce monitory, televize a jiné zbytky elektroniky. Bylo až neuvěřitelné kolik odpadu se válelo na tak malé ploše. Odvezení nasbíraného odpadu zajistila firma FCC Česká republika, s.r.o.  Díky této a předchozím akcím se prostor mezi Slovenskou ulicí, ulicí u Cihelny a Základní školou podařilo vyčistit od nejhoršího odpadu, ale přesto zde ještě nějaký zbývá, a tak město hodlá akci zopakovat i v příštím roce.

Plasty kam se podíváš

Dnes už není místo, kde by se nenašel nějaký kus plastu.  Plasty se válí všude a zamořují naše prostředí. Plasty se v přírodě pomalu rozkládají na mikročástečky, tzv. mikroplasty a ty se dostávají do půdy, vody a do těl rostlin, živočichů a následně do potravin, které konzumujeme. Dokonce se objevily případy, kdy mikroplasty byly nalezeny v malém množství už i v pitné vodě.  Dnes chceme být všichni krásní zdraví a přitom si mnozí z nás neuvědomují, kolik odpadu a zvláště plastů kolem nás leží a jaké nebezpečné látky se z něj uvolňují do prostředí, ve kterém žijeme.  I přes to je stále dost lidí, kteří neváhají vyhodit odpadky na zem, i když mají poblíž odpadkový koš. Žádný živočišný druh si vědomě neničí své vlastní životní prostředí tak, jako to dělá člověk a je na čase s tím začít něco dělat. Řada občanů by měla v prvé řadě začít u sebe a vyhazovat odpad tam, kam patří, tj. do kontejneru na tříděný nebo směsný odpad či do odpadkového koše.

Uklízelo se na více místech

Je potěšující, že jsou lidé, kterým záleží na čistém a zdravém prostředí a přišli uklízet. Na území Českého Těšína a v jeho okolí uklízely desítky lidí organizovaných do spolků či organizací. Jen na tomto území bylo zorganizováno šest akcí. Velké poděkování si zasluhuje každý, kdo se do úklidu zapojil. Společně tito lidé udělali kus záslužné práce nejen pro sebe a okolí, ale pro nás všechny.

Město Český Těšín má v záměru se do akce Ukliďme Česko zapojit i v příštím roce.  Na závěr zbývá dodat jen jedno malé doporučení: na místo hledání důvodů, proč se do akce nemůžete zapojit, zkuste pro změnu hledat důvody, proč se do úklidu zapojit můžete. Uklízet má smysl!

květen 2018

autor: Křenek Daniel
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com