20. červenec 2020

Vážení občané,

Rádi bychom Vám představili jedinečný architektonický workshop „Mood for Wood“, který se  bude konat v našem městě v termínu od 23.07.2020 do 03.08.2020.

Doposud se v polském městě Poznań uskutečnilo pět edicí těchto workshopů, kterých se zúčastnilo na 220 studentů architektury či designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska.

Edice 2020 se bude konat právě v městech Český Těšín a Cieszyn.

Během workshopů budou studenti, s pomocí uznávaných architektů a designérů z celého světa a také zkušených truhlářů, samostatně vytvářet městský nábytek pro vybraná místa. Designové týmy budou pracovat na konkrétním projektu, setkávat se s uživateli prostoru a seznamovat se s jejich potřebami tak, aby vyřešily problémy související s využitím prostoru. Workshopy jsou doprovázeny dalšími zajímavými aktivitami jako jsou: debaty, procházky za poznáním městské architektury, promítání filmů a odborné přednášky. Mezi architekty a designéry z celé Evropy, kteří v minulosti sdíleli své zkušenosti s účastníky workshopů, patří například studia: Snohetta, TOPOTEK 1, Hello Wood, Zdeněk Franek či umělci: Iza Rutkowska, Begona de Abajo Castrillo (RAW / De Abajo Garcia) nebo Hiroshi Kato.

Tématem edice Cieszyn/Český Těšín bude sousedství (sąsiedztwo – neighbourhood).

V obou městech byly, společně s organizátory workshopu, vybrány tři lokality, ve kterých budou studenti pracovat. V relativně krátkém období (od 23.07. do 03.08.) účastníci musí vymyslet, navrhnout, obhájit a také vybudovat jejich vlastní společný architektonický projekt. Jak název samotného workshopu napovídá, jediným možným matriálem pro výrobu „městského nábytku“ je dřevo.

Vybrané lokality v Českém Těšíně:

    • Psí výběh na nábřeží řeky Olše/Olzy;
    • Venkovní areál Kulturního a společenského střediska „Střelnice“;
    • Areál před Těšínským divadlem.

Tímto Vás zveme k podpoře mladých architektů a designérů. Budete mít jedinečnou možnost vidět studenty v akci a být jednou z mnoha důležitých součástí celého rozhodovacího procesu.

Budeme se na Vás těšit.

Hlavními organizátory workshopů jsou: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Poznaniu a také asociace KOLEKTYW 1a – za jejich iniciativu mockrát děkujeme.

Projekt je financován z rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu.

Podrobnosti o projektu naleznete zde:

http://www.moodforwood.com/

https://www.facebook.com/moodforwoodworkshop/

autor: Lisztwanová Barbara magister