Příjmení:Kocfelda
Jméno:Pavel
Titul:
Pseudonym:
Datum narození:1917-06-29
Datum úmrtí:1992-10-06
Místo narození:Horní Suchá
Místo úmrtí:Praha
Místo působení:Polsko, Francie, Anglie, Slovensko, Prostějov, Olomouc, Brno
Vymezení:generálmajor letectva, britský nadporučík (F/O), válečný veterán, 2. světová válka
Kategorie: průmysl a podnikání,
Život:

Vyučil se strojním zámečníkem. Absolvoval výcvik sportovního pilota a radiotelegrafický kurz, pak létal u firmy Baťa. 14.7.1939 odešel do Polska, pak do Francie. Absolvoval poddůstojnickou školu v Agde, od května 1940 pilotní výcvik v Bordeaux. Po evakuaci do Anglie prodělal výcvik stíhače. 15.1.1942 přidělen ke 313. peruti (čet., Sgt.) z 57. výcvikové jednotky /OTU/. Operačním pilotem, 47 stíhacích letů nad nepřátelským úýemím. 13.4.1943 odešel k 1. A.D.F. (útvar pro přepravu letadel z továren k jednotkám). Ke 312. peruti přidělen 15.6.1943. Dnem 1.2.1944 propuštěn z RAF, odeslán do SSSR. Operačním pilotem 1. československého stíhacího pluku od jeho vzniku. Od 17.9.1944 převelen na Slovensko, na pomoc SNP, v povstání 47 opračních letů. Od 3.12.1944 přidělen ke 2. československému stíhacímu pluku jako instruktor, od 16.1.1945 velitelem letky. 1945-1946 instruktorem v leteckém učilišti v Prostějově a Olomouci, od ledna 1946 dopravním pilotem u fy Baťa. Po rekvalifikaci se vrátil do armády, 1948-1949 absolvoval školu pro velitele letek, pak působil u 3. letecké divize Brno jako velitel stíhací letky. Školil izraeleské piloty. 1950 k týlové službě, od 1955 znovu do leteckého učiliště v Prostějově. Po přeložení školy do Prešova (1959) velitelem 1. školního pluku. Od 1966 pracovníkem ústředí Svazarmu, náčelníkem leteckého oddělení. Dvakrát vyznamenán Československým válečným křížem, třikrát medailí Za chrabrost. 1.5.1990 jmenován generálmjr.

Literatura:Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Nová řada, sešit 5. (17.). Ostrava, Ostravská univerzita 2004. 165 s.